30 maja 2007 r.

 

Przybyłem ponownie do Kalisza w celu przeszukania Akt metrykalnych w Kościele Sanktuarium Św. Józefa p.w. NMP jako parafialnym dla rodziny Wincentego Boretti i jego żony Anastazji z Tworkowskich.

 

Moje poszukiwania ograniczyły się do lat 1879-1918 (tutaj brak jest aktów chrztów z 1887 roku). Daty te wiążą się z faktami, po pierwsze w 1879 roku urodziła się ich pierwsza córka Józefa, po drugie po zniszczeniach I wojenny światowej i utracie domu wszyscy przenieśli się najpierw do Warszawy, a potem do Moskwy, gdzie mąż Zofii Boretti (córka Wincentego) posiadał kamienicę.

 

Odnalazłem Akty Chrztów (urodzeń) następujących osób:

- Wacław Boretti (1891)

- Jadwiga Boretti (1894)

- Stefan Boretti (1899)

 

Nie odnalazłem, na co bardzo liczyłem aktu chrztu Alfreda Boretti, który według mojej oceny był młodszy od Wacława, a więc mógłby urodzić się pomiędzy 1891-1894. Przypuszczam, że urodził się w innym miejscu lub jeszcze wcześniej w Warszawie.

 

Fakt, że nie znalazłem aktów urodzeń starszego rodzeństwa wyżej wymienionych, stawia przypuszczenie, że urodzili się jeszcze w Warszawie. Z tego by wynikało, że małżeństwo Wincenty i Anastazja wraz ze starszymi dziećmi przenieśli się do Kalisza pomiędzy latami 1886-1891.

 

Ale to nie wszystko !!!.

 

Moje poszukiwania przyniosły duże odkrycie i przyczyniły się do wyjaśnienia prawdziwej daty urodzenia Haliny Stefanii Boretti córki Teofila Eugeniusza Boretti (brata Wincentego) i Stefanii z Rosochackich.

 

Halina Boretti naprawdę urodziła się 21 września 1907 roku, a nie 20 września 1909 roku, jak do tej pory przekonana była rodzina posiadająca inny akt sporządzony w późniejszym czasie, dla jakich to celów niewiadomo.

 

Oprócz Haliny urodziła się tutaj także ich pierwsza córka Janina Boretti (1906).

 

Wiadomo również, że tu w Kaliszu zmarł Teofil Eugeniusz Boretti w 1910 roku, lecz jego aktu zgonu nie odnalazłem.

 

Wszystkie sfotografowane akty przedstawiam w genealogii poszczególnych osób.