listopada 2009 r.

 

W pierwszych dniach listopada br. dotarłem do informacji dotyczących nowej gałęzi rodziny Borettich wywodzacej sie z Wilna.

Gałąź tą założyli biorąc tam właśnie ślub w dniu 23 kwietnia 1811 roku Franciszek Antoni Boretti i Antonina Giczewska (gdzie indziej napisano Giżewska).    ( zobacz foto )

Teraz stawiam sobie pytanie, czy Franciszek był synem Giovanniego (Jana) Boretti, czy też całkiem kogo innego.

Zakładając jak źródła podają, że Giovanni pojawił się w Wilnie około 1790 roku, to jeżeli Farnciszek urodził się już tam i miałby być jego synem to w dniu ślubu swojego ma około 20-21 lat, niestety żadnych klauzul, wieku i informacji czyim był synem w tym akcie nie ma.

 

Ponieważ, żadne dotychczasowe dane nie przyniosły takich wskazówek, wręcz są informacje, że pierwszym potomkiem Giovanniego w Wilnie był Józef Antoni urodzony w 1797 roku, to nasuwa się pytanie, czy czasem Franciszek nie urodził się jeszcze w Warszawie.

 

Przypominan, że wcześniej znalazłem ciekawy akt chrztu z 1785 roku w Warszawie (zobacz wiadomości z 6 listopada 2008 roku) dotyczacy dziecka o imieniu Elżbieta córki niewykluczone, że właśnie naszego Giovanniego Boretti z niejaką Zuzanną.

A może i Franciszek Antoni także był ich dzieckiem urodzonym jeszcze podczas zamieszkiwania Giovanniego w Warszawie. Dlatego informacje z Wilna nic o tym nie wspominają.

 

Ale dlaczego nic o tej gałęzi nie napisał Aleksander Pożerski małżonek Ferdynandy Boretti zajmujacy sie genealogią rodzinną w XIX wieku, także Borettich.