06 maja 2007 r.

 

Odwiedziłem potomków Ferdynandy Boretti i Aleksandra Pożerskiego.

 

Spotkanie to potwierdziło fakt, że Paweł Boretti był synem trzeciego z braci Antonio Borettiego. Antonio nie przybył do Polski i umarł we Włoszech. Natomiast Paweł Boretti został sciągnięty przez rodzinę do Polski i tutaj skończył szkoły. Na tyle pokochał Polskę, że poświęcił jej swoje życie biorąc udział w Powstaniu listopadowym.

Szerzej o nim w genealogii.

 

Otrzymałem szereg informacji o gałęzi wywodzącej się ze związku brata i siostry stryjecznej Ferdynanda Boretti (syna Giovanniego) i Izabelli Boretti (córki Giuseppego). Wszystko co otrzymałem znajdzie się również w genealogii.

 

W mojej kolekcji znalazł się oryginalny list pisany przez Giovanniego z Wilna do swojego brata Giuseppego mieszkającego w Warszawie. Ponieważ pochodzi z 14 maja 1808 roku i jest w złym stanie to wymaga konserwacji dla zachowania jako pamiątki rodzinnej. Jest pisany po włosku z czytelnym podpisem Giovanniego. Zaraz po zabezpieczeniu go przez fachową pracownię plastyczną i po przetłumaczeniu przedstawię jego wizerunek i treść w kolejnych wydarzeniach.